Problemy z suchą skórą

Skóra jak wszystkie pozostałe części ciała może być narażona na różnego rodzaju dolegliwości, które powodują uczucie dyskomfortu oraz niekorzystnie wpływają na samopoczucie danej osoby. Problemy ze skórą mogą być też symptomem innych chorób, dotyczących reszty organizmu.

Najczęstszym problemem jest sucha skóra, która może pojawić się w każdym miejscu ciała. Szacuje się, że pięćdziesiąt procent wszystkich wizyt u dermatologa jest związana właśnie z suchą skórą. Kiedy staje się taka, to wówczas jest bardzo ściągnięta, szorstka, łuszcząca się oraz swędząca. Problem ten ma kilkuetapowy przebieg, związany z jego lekceważeniem. Na początku skóra jest lekko sucha i da się zauważyć jedynie lekką szorstkość. W miarę utraty wilgoci skóra robi się coraz bardziej spierzchnięta i pojawia się uczucie swędzenia. W przypadku nieleczenia tych objawów może dojść do uszkodzeń skóry, swędzenie staje się bardzo silne i dochodzi też do pęknięć.

Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Sucha skóra może być spowodowana między innymi częstym jej myciem za pomocą niewłaściwych środków myjących, które powodują usuwanie wilgoci ze skóry. Wszystkie preparaty powinny być dostosowywane odpowiednio do własnej cery. Przesuszona skóra wymaga szczególnej opieki, dlatego też niewłaściwe jest mycie jej mydłem. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie płynów myjących, które mają w sobie olejki nawilżające.

Wysuszona skóra może być też spowodowana poprzez pozostawianie jej mokrej do wyschnięcia bez używania ręcznika. W ten sposób skóra traci bardzo dużo wody, która paruje i dodatkowo wyciąga wilgoć z dalszych części skóry. To w konsekwencji prowadzi do jej odwodnienia. W celu zapobiegania temu problemowi dobrze jest też stosować serum na wilgotną skórę, po ówczesnym lekkim jej osuszeniu.

Zbyt częste stosowanie takich metod jak peeling także jest czynnikiem, w którego wyniku pojawia się szorstka skóra. Używanie peelingu ściera wierzchnią warstwę naskórka, wskutek czego skóra staje się coraz bardziej chropowata. Pobudza on też skórę do wytwarzania większej ilości komórek naskórka, przez co staje się ona znacznie grubsza niż normalnie. Dlatego zalecane jest stosowanie peelingu maksymalnie do jednego razu w tygodniu.

Inne czynniki to częsty kontakt z substancjami chemicznymi lub kosmetykami. Ekspozycja na słońce oraz wysokie i niskie temperatury także nie pozostają bez znaczenia. Także słona woda oraz mroźna pogoda są czynnikami znacznie zwiększającymi ryzyko pojawienia się suchej skóry. Niekiedy wpływ mają elementy zewnętrzne, na przykład niekorzystny stan środowiska naturalnego, jak też endogenne, związane z wiekiem, stresem lub nieodpowiednią dietą.

Tego rodzaju problemy mogą pojawić się w każdym miejscu ciała, ale istnieją obszary, gdzie zdarzają się one częściej. Do takich miejsc zaliczają się między innymi dłonie. Sucha skóra dłoni najczęściej pojawia się w okresach mroźnych i zimowych, ale niektóre dłonie mogą ulegać przesuszaniu się i pękaniu także przez resztę roku. Dbanie o tę część ciała jest szczególnie zalecane paniom, gdyż nieodpowiednia pielęgnacja dłoni może znacząco je postarzać. Skóra na wierzchniej stronie dłoni jest grubsza i bardziej wytrzymała, ale z tego też powodu bardziej narażona na wysuszenie. Dlatego ważne jest właściwe i częste jej nawilżanie, na przykład poprzez stosowanie kremów, oliwek, peelingów czy układaniu kompresów na dłonie. Skuteczne w walce z suchymi dłoniami są też zabiegi parafinowe, maseczki z twarożku, żółtka jajek czy stosowanie ziemniaczanych okładów.

 

http://www.neutrogena.com.pl/bad-piekna/sucha-skora/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *