Ograniczenie i rzucenie palenia

Palenie papierosów to nałóg, który bardzo trudno jest rzucić i nawet jeśli uda się to na pewien czas, to chęć sięgnięcia po papierosa może powrócić w każdej chwili. Czynnikami, które potęgują tę chęć, są na przykład ważne wydarzenia, stres, spożywanie alkoholu, jak też towarzystwo innych palaczy. Niezależnie od wszystkiego, zakończenie zażywania tytoniu, to proces, którzy przebiega w kilku etapach, a na każdym kluczową rolę odgrywa ludzka psychika.

Jak rzucić palenie papierosów?

Dowiedz się więcej przechodząc na stronę http://www.nicorette.pl/najnowsze/jak-rzucic-palenie lub przeczytaj poniższy artykuł:

Istnieje wiele poradników, które mówią o tym jak rzucić palenie. Zawsze najważniejsza jest jednak motywacja, a ta może wynikać z różnych czynników. Dla części ludzi motywująca jest presja znajomych i otoczenia oraz możliwość zaimponowania innych osobom własną silną wolą. Rzucenie palenia jest zawsze łatwiejsze, jeśli palacz znajdzie choć jeden powód, by do tego doszło. Cały czas powinna temu także towarzyszyć myśl, że jest to możliwe

Jak rzucić palenie papierosów

Pierwszym krokiem powinno być ograniczenie palenia. Początkowo może ono polegać na zredukowaniu dziennej liczby wypalanych papierosów, na przykład na wypalaniu każdego kolejnego dnia o jednego papierosa mniej. Można też pomyśleć o alternatywnej formie palenia, zastępującej papierosy. Mogą to być na przykład produkty Nicorette jak na przykład tabletki do ssania czy specjalne gumy do żucia. Zmniejszanie liczby wypalanych papierosów powinno trwać do momentu, w którym jest się gotowym na podjęcie decyzji o całkowitym rzuceniu palenia. Czas potrzebny do podjęcia tego kroku zależy od każdej osoby indywidualnie, ale przyjmuje się, że powinien zająć do dwunastu miesięcy.

W przypadku stosowania środków, które mają zastąpić papierosy, mogą pojawić się symptomy odstawienia nikotyny, takie jak uczucie rozkojarzenia, bóle głowy czy rozdrażnienie. Dzieje się tak dlatego, że nikotyna pobudza receptory odpowiedzialne bezpośrednio za uczucie przyjemności. Mogą to być czynniki znacząco wpływające na motywację palacza, dlatego istotną rzeczą jest przetrzymanie pierwszych tygodni po zaprzestaniu nałogu.

Kolejną wskazówką jak rzucić palenie papierosów, może być zmiana otoczenia, które kojarzy się bezpośrednio a tym nałogiem. Głód pojawia się częściej w miejscach, w których sięganie po papierosa zdarza się najczęściej, a ulega zredukowaniu tam, gdzie tej czynności się nie wykonuje z różnych powodów, na przykład w kościele. Dobrze jest ograniczyć dotychczasowe zwyczaje, na przykład zlikwidować spacery z papierosem albo dokonanie przemeblowania w pokoju, w którym najczęściej zdarzało się palić. Można też z pomieszczeniem usunąć przedmioty takie jak popielniczka czy zapałki. Badania wskazują, że dobrym rozwiązaniem jest też rozwieszenie na ścianach mieszkania tabliczek z napisem „rzucam palenie” lub rzuć palenie, które mają stale przypominać o własnym postanowieniu. Są one szczególnie cenne w chwilach kryzysowych, które mogą zdarzyć się każdego dnia.

Bardzo ważne jest również odpowiednie rozplanowanie własnego dnia, by stale mieć zajęcie. Korzystne są ćwiczenia fizyczne, które poprawiają zdrowie, ale też utrudniają sięgnięcie po papierosa, na przykład pływanie czy jazd na rowerze. Znaczenie ma również zajmowanie rąk, a tutaj dobrze sprawdzają się książki czy krzyżówki. Przy planowaniu dnia warto też przewidywać sytuacje, w których ryzyko zapalenia papierosa jest większe, a w przypadku zaplanowanych spotkań z osobami palącymi, warto zastanowić się nad powodem odmowy, jaki ma zostać jej podany. W trudnych sytuacjach pomaga szklanka wody, rozluźnienie się oraz szybkie odwrócenie uwagi od palenia i skierowanie jej w inną stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *